zalecenia dla hodowców drobiu 2024
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Utworzono: poniedziałek, 05, luty 2024 08:51
- Poprawiono: piątek, 09, luty 2024 13:01
- Opublikowano: poniedziałek, 05, luty 2024 08:51
- Super User
- Odsłony: 1084
UWAGA HODOWCY DROBIU
W związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w stadzie drobiu rzeźnego (brojler kurzy) na terenie powiatu szamotulskiego PLW w Szamotułach przedstawia poniżej podstawowe zasady postępowania przy utrzymywaniu ptactwa w gospodarstwach.
1. Stosowanie zasad bioasekuracji, zarówno w gospodarstwach komercyjnych jak i w chowie przyzagrodowym, wynikających z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31 marca 2022 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków wraz z prowadzeniem niezbędnej dokumentacji:
a. Rejestru wejść osób do budynków, w których utrzymywany jest drób,
b. Rejestru wjazdu pojazdów na teren fermy drobiu,
c. Rejestru mycia i dezynfekcji,
d. Wyników codziennego przeglądu stada.
2. Zgłaszanie miejsc utrzymywania drobiu.
3. Na terenie objętym obszarami zapowietrzonym i zagrożonym składanie wniosków o wydanie zgody na przemieszczenie drobiu do rzeźni (wzór wniosku dostępny na stronie PIW).
4. Na terenie obszarów zapowietrzonym i zagrożonym nie będzie wydawana zgoda na zasiedlenie ferm drobiu.
5. Na terenie objętym obszarami zapowietrzonym i zagrożonym konieczne jest składanie wniosków o zgodę na wywóz obornika kurzego.
6. Niezwłoczne zgłaszanie każdego przypadku zwiększonej liczby upadków i /lub zmniejszonego pobierania wody/ paszy a także innych objawów mogących świadczyć o wystąpieniu choroby zakaźnej, w tym HPAI.
7. Szczegółowe zasady postępowania z drobiem na obszarach zapowietrzonym i zagrożonym reguluje rozporządzenie Wojewody Wielkopolskiego z dnia 31.01.2024r. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatów szamotulskiego, obornickiego i poznańskiego (dostępne na stronie PIW).
/wniosek na przemieszczenie drobiu/